Jdi na obsah Jdi na menu
 


Derty-moje první koňská láska

27. 2. 2009

Derty - moje první koňská láska

Autor a kůň:

  • Napsala: Pavlína Srnová
  • Kůň: Derty - Velšský horský pony x fjordský kůň

Příběh:

Je to už 5 let co si moje teta pořídila prvního koně, no spíš poníka. Byla to velšská ponicka, jmenovala se Hvězda a měla asi mesíční hříbátko jménem Derty. Ihned jak jsem ho uviděla, tak sem se do něj zamilovala. Dery rostl a ještě než jej teta dala vykastrovat stačil obskočit Hvězdu, takže se potom narodilo hříbátko...

Ale zpět k našemu hrdinovi. Není moc velkého vzrůstu, v kohoutku má 130 cm, je světlý ryzák, bílé spěnky na předních a podkolenky na zadních nohou. Na zadku má bílý flek - prostě nádherný!! Býval velmi živý jako hříbátko, ale to asi všechna hříbátka.

Stále nemůžu zapomenout jak jsem ho obsedala - samozřejmě s tetou, byl tak hodný. Ani nevyhazoval. Nemohly jsme tomu uvěřit, a tak jsme to zkusily i další den. Třetí den ho teta vzala na vazák a držela mi ho aby mě někde nesundal a Iveta - chodila k tetě pomáhat - jela před námi na Hvězdě. Bylo to úžasné, zlobil jen dvakrát, nejdřív mu dělaly problém koleje, přes které šel poprvé a potom pes, který na něj vyjel. Ale jinak to bylo v poho! Jen lituju toho, že jsem s ním nemohla být po celý rok. Teta bydlí u Benešova, já jsem tam mohla být jen o letních prázdinách, to znamena jen 2 měsíce. Když jsem přijela po roce, Dertík už byl super koník do terénu. Tyhle prázdniny se narodilo hříbáto - Elza. Teta měla asi už 6 koní - 4 koně a 2 poníky, teda 3. Teta si koupila rezavou 9-ti letou kobylu Betynu, která se stala také moji kamarádkou až od smutné události. Ale o tom až později... Teta také měla valacha Gin Gina, byl nádhernej, ale jen pro tetu, a to jí trvalo nejmíň 2 roky, než na něm mohla jet do terénu a nedávat pozor, jestli její miláčkek něco nekuje. Taky krásnou kobylu isabelku Doly. S Dertym jsem prožila krásné prázdniny. Každé prázdniny přibyli noví koníci, takže na Dertyho jsme neměli moc času, ale jezdila ho Iveta. Například jsme obsedali jiné koníky atd. Letos o prázdninách jsem Dertyho viděla naposled. Teta ho musela prodat, jelikož na něm nikdo nejezil a jen běhal v ohradě. Taky prodala sveho největšího miláčka Gin Gina.

Museli to udelět, protože na tom nebyli zrovna nejlíp. Když to stredja řekl mně a tetě, tak jsme na něj byly naštaný, že nám chce prodat Dertíka. Šla s ním i Elza. K jedné paní pro děti. Byla jsem moc smutná, protože to byla a bude moje první velká koňská láska. Asi si umíte představit, jaké to bylo. Týden utekl a Dertyho odveli i s Elzou. Mají se tam dobře, ale je mi po něm pořád smutno.

Teta má teď asi 12 koníků a 1 poničku Hvězdičku. Nejvíc mě mrzí, že nemám Dertyho fotku, takhle jen vzpomínám, jaký byl a jiste je suprový poník. Ted bydlí někde u Benešova, ale já nevím kde. Teta mi slíbila, že se za ním pojedeme podívat, ale nakonec na to nebyl čas, když se člověk motá kolem 13 koní. Ten den když jsem odjížděla domů, tak za ním teta jela a zároveň jela navštívit Gina. Po té, co odvezli Dertyho, tak mi teta našla jiného koníka Betynu, už sem se o ní zmínila. Je dobrá kobyla, ale na Dertyho nemá.

Jezdily jsme každý den, ale nepomohlo to, stále jsme byly smutné.

PS: Jestli někdo znáte Dertyho, tak mu za mě dejte pusu. Jestli máte fotku, byla bych moc šťastná, kdybyste mi ji poslali. Moc diky. E-mail: pavlina(tečka)srnova(zavináč)seznam(tečka)cz.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář